Včelí obnôžkový peľ a možnosti jeho využitia 3/8

Minerálne látky sušiny v peli tvoria 3 %. Ak to porovnáme s medom je to takmer 6-násobné množstvo. Množstvo minerálnych látok je rozdielne podľa druhov rastlín, z ktorých peľ pochádza.

Enzýmy urýchľujú chemické pochody v tele a podporujú štiepenie zložitých látok na jednoduchšie. V peli sú enzýmy, ktoré sa zúčastňujú štiepenia sacharidov: amyláza, invertáza, reduktáza, kataláza, fosfatáza, ďalej enzýmy štiepiace bielkoviny: pepsín, trypsín a erepsín.   
   
V peli boli nájdené tieto kyseliny: kyselina jablčná, vínna, citrónová, malinová, jantárová, akonitínová, giberelová, apidová, indolyloctová a fumárová. V peli sa udávajú aj nukleové kyseliny, purínové látky, éterické oleje, flavonoidy.

Flavonoidy peľu sú zastúpené najmä flavonolmi a leukoantokyánmi, zatiaľ čo obsah katechínov v peli je nízky. Ďalej sa v ňom zistili triterpénové kyseliny. Triterpénoidy, ktorých štruktúra je blízka niektorým hormónom, a teda by mohli byť ich prekurzormi majú hojivé, protizápalové, stimulujúce, tonizujúce a adaptogénne vlastnosti. Extrakt peľu obsahuje 5 – 10 flavonoidov.

V peli sa ďalej zistil rutín, ktorého vlastnosti proti fragilite ciev sú všeobecne známe. Ďalej sa zistili látky podporujúce rast, látky majúce antibiotické účinky, ako aj určité percento zatiaľ neidentifikovaných látok (3-4 %). V peli bola dokázaná aj prítomnosť b - karoténu, ktorý je provitamínom vitamínu A. Peľ obsahuje okrem karotenoidov a flavonoidov aj vitamíny C, E, minerálne látky (Cu, Fe, Zn), terpény, aminokyseliny,  ktoré sa môžu podieľať na antioxidačnej aktivite peľu. Vitamín C sa v peli nachádza podľa viacerých autorov od 7,8 do 35, 11 %.  
       
Významnou zložkou peľu sú najmä vitamíny rozpustné vo vode zo skupiny B: vitamín B1(tiamín), B2 (riboflavín), pyridoxín, kyselina nikotínová, kyselina pantoténová a kyselina listová. Vitamín C je v peli zastúpený v množstve od 7,8 do 35,11 mg.  Z vitamínov rozpustných v tukoch sa v peli nachádza vitamín E.


Vytvorené: 1. Marec 2013   Autor: Doc.Ing.Miroslava Kačániová, PhD.

Diskusia

Stránku už navštívilo 363304 ľudí. Copyright © APITERAPIA.SK 2009-2015 All rights reserved! Locations of visitors to this page